Select Page

Kids Events

RW-Kids_collage

We are proud to host Red Wing Roots Music Festival as a family-friendly experience. Rest assured, kids AND parents are going to have a great time!

Over in the Shady Grove area you’ll find a whole pile of games and activities for kids and families. Plus…Over on the Kinfolk Stage, you’ll always find great music, dancing and awesome presentations! 

SHADY GROVE:

Thanks to sponsorship from Venture Builders, we have a collaborative mural to paint, tie-dye workshops on Saturday and Sunday, a mist pavilion, outdoor games, and a rock climbing wall. Plus you’ll find a slackline zone, an instrument petting zoo run by The Front Porch, and a toddler/parent zone run by the fine folks at Our Little Planets.  And new this year, we’ll have our friends from KINGDOMS Lawn Games showing us how to play this competitive family-friendly game that combines elements of fantasy with a new variant of bowling.

Little Planets 4  Little Planets 2 Little Planets 3  Little Planets 1

_0000_virginia-wildlife-center 

Little Planets

Venture Builders logo

 

Get Red Wing Updates!

Schedule

FRIDAY

________________________________

Shenandoah Mountain Stage

12pm Dori Freeman
2pm Scott Miller
4:30pm Mipso
7pm John Moreland
9:30pm Trampled By Turtles
________________________________

Blue Ridge Timberwright Stage

1pm Songs From The Road
3:15pm Ladama
5:45pm Kuinka
8:15pm Charley Crockett
10:45pm Parsonsfield
________________________________

The Roots Stage

2pm Cicada Rhythm
4:30pm The Dharma Bombs
7pm The Way Down Wanderers
9:30pm The Honeycutters
________________________________

The Kinfolk Stage

1pm Appalachian Stories
2pm For Goodness Snakes
4pm Red Wing Academy
5pm The Wildmans
6:15pm The Steel Wheels Kids Set
7:15pm Square Dance


SATURDAY

________________________________

Shenandoah Mountain Stage

1pm Old Man Luedecke
3pm The Tillers
5:30pm I'm With Her
8pm The Steel Wheels
10:30pm Josh Ritter
________________________________

Blue Ridge Timberwright Stage

12pm Leah Blevins
2pm Honeysuckle
4:15pm Colter Wall
6:45pm The Secret Sisters
9:15pm Devon Gilfillian
________________________________

The Roots Stage

1pm The Brother Brothers
3pm Nora Jane Struthers
5:30pm Jon Stickley Trio
8pm Square Dance
10:30pm Ghost of Paul Revere
________________________________

The Kinfolk Stage

1pm Appalachian Stories
2pm Birds of Prey
3pm The Fernandez Sisters
4pm The Wildmans
5pm Old Man Luedecke Kids Set
6pm The Judy Chops Kids Set


SUNDAY

________________________________

Shenandoah Mountain Stage

12pm Blue Yonder
2pm The War and Treaty
4:30pm Nicole Atkins
6:45pm Steep Canyon Rangers
________________________________

Blue Ridge Timberwright Stage

11am Gospel Set w/ The Steel Wheels
1pm The Judy Chops
3:15pm David Wax Museum
5:45pm The Steel Wheels & Friends Tribute Set
________________________________

The Roots Stage

12pm The Walking Roots Band
2pm Furnace Mountain
4:30pm Ellis Dyson & The Shambles
________________________________

The Kinfolk Stage

1pm The Fernandez Sisters
2pm Pick Along Jam Session
4pm The Walking Roots Band Kids Set
5pm Square Dance

Brought To You By:

wnrn  bmb_logorefresh_final_web
viral